Willa "Niespodzianka" w Grodzisku Mazowieckim

Jednym z najciekawszych budynków w Grodzisku Mazowieckim jest zabytkowa willa "Niespodzianka".

Ten smukły, zgrabny, eklektyczny budyneczek z secesyjnym detalem, nieco przypominający mały alpejski zameczek znajduje się przy ul. Kościuszki na wprost Spółdzielczej. Charakterystycznym, rzucającym się w oczy elementem jest okrągła wieżyczka zwieńczona iglicowym dachem, wspartym na ozdobnych konsolkach. W wieży znajdował się zbiornik z wodą uzupełniany każdego ranka przez dozorcę. Stąd woda grawitacyjnie spływała do kranów. Elementy secesji można znaleźć na fantazyjnie powyginanych balustradach.Obok willi powstała oficyna z lokalami na wynajem i komórki. Całość była otoczona ogrodzeniem z neogotycką bramą (dziś już nie istnieją).

Willa została zaprojektowana i częściowo sfinansowana przez jej pierwszego właściciela - arch. Józefa Moszyńskiego. Powstała na początku XIX w., a na jej budowę zaciągnięto honorową pożyczkę u kuzyna architekta - Stefana Praskowskiego.

Józef Moszyński w trakcie budowy willi i w swojej pracowni
(fot. ze strony 
gazeta.pl)  
Po śmierci właściciela, jego rodzina sprzedała budynek w 1932 r., felczerowi Maurycemu Freidlich - ławnikowi zarządu miasta. Aż do końca XX w. willa należała do jego spadkobierców. Po drugiej wojnie światowej, z której budynek wyszedł bez większych uszczerbków, wyposażenie zostało rozszabrowane. Willa została wpisana do rejestru zabytków. Niestety nowa właścicielka budynku chce go po prostu zburzyć. Budynek w ostatnich latach ucierpiał również wskutek pożaru...


Źródło informacji: gazeta.pl

1 komentarz:

  1. Jak to zburzyć ?!...taki zabytek..historię miasta i przeszłych pokoleń .. unicestwić ! ?
    A co na to włodarze miasta i Towarzystwo Ochrony Zabytków ! ?

    OdpowiedzUsuń

Komentarze i uwagi - mile widziane.