Grodzisk Mazowiecki leży na Nizinie Środkowomazowieckiej, na granicy Równiny Łowicko-Błońskiej i Wysoczyzny Rawskiej - 30 km na południowy wschód od Warszawy. Miasto jest siedzibą władz gminnych i powiatowych. Gmina Grodzisk Mazowiecki zajmuje powierzchnię 107 km2 i poza miastem obejmuje 35 wsi. W gminie mieszka ponad 41 tys. osób, w samym Grodzisku zaś prawie 28 tys. Liczba mieszkańców miasta i gminy w ostatnich latach bardzo szybko wzrasta.

Najcenniejszym obiektem archeologicznym w okolicach Grodziska jest wczesnośredniowieczne słowiańskie grodzisko, położone we wsi Chlebnia, zwane potocznie „Szwedzkimi Górami". Jest ono pozostałością osady obronnej z XI i XII w. W otoczeniu warowni powstawały osady podgrodowe. Na miejscu jednej z nich rozwinęła się wieś, która początkowo miejscowość nosiła nazwę Grodzisko lub Grodziszcze wywodzącą się od dawnego grodu.
Pierwsze wzmianki o Grodzisku w dokumentach historycznych pojawiły się w XIV wieku. W 1355 r. szlachcic Tomasz (Grodziski) herbu Ostoja ufundował kościół p.w. św. Tomasza. Spłonął on w w 1441 r., a nowy, na jego miejscu wzniesiono w 1460 r. Grodzisk stał się wówczas siedzibą parafii.
W 1522 r. Zygmunt I na prośbę Hieronima Okunia i jego brata Wojciecha, będących kanonikami płockimi i właścicielami wsi Grodzisko, obdarzył ją prawem magdeburskim i nadał prawa miejskie, ustanawiając tygodniowy targ i dwa jarmarki. Lokalizacja na skraju Puszczy Jaktorowskiej oraz na skrzyżowaniu lokalnych ciągów komunikacyjnych z Błoniem, Sochaczewem i Warszawą sprawiły, że Grodzisk stał się lokalnym centrum handlowym i produkcyjnym. Istotną rolę pełniło młynarstwo. Dzięki temu w XVI w. powstał miejscowy cech młynarzy. W 1540 r. pożar zniszczył miasto i kościół. Do odbudowy przystąpiono dopiero w końcu XVI w.

Od 2. połowy XVI w. Grodzisk administracyjnie leżał w województwie rawskim, w ziemi sochaczewskiej, w powiecie mszczonowskim, blisko granicy z powiatem błońskim. Parafia Grodzisk znajdowała się natomiast w archidiecezji gnieźnieńskiej, diecezji poznańskiej, archidiakonacie warszawskim, dekanacie błońskim.
W czasie najazdu szwedzkiego w 1655 r. miasto zostało zniszczone i wyludnione. Wojna północna 1700-1721 r. przyczyniła się do kolejnych spustoszeń. W 1708 r. miasto uległo ponownemu zniszczeniu i zostało nawiedzone przez epidemię cholery. Nawroty epidemii miały miejsce jeszcze w 1709 i 1711 r. Miasto nękane było również przez klęskę głodu. Jako wotum wdzięczności za ustanie epidemii w 1713 r. wystawiono kaplicę p.w. Świętego Krzyża, która dzisiaj znajduje się w pobliżu kościoła św. Anny. W 1758 r. król August III nadał miastu prawo do organizowania rocznie 3 jarmarków („trzy jarmarki nowe w mieście Grodzisku corocznie"), co ożywiło znacznie jego rozwój.
W r. 1776 miasto liczyło już 2164 mieszkańców.
Właścicielem okolicznych dóbr pod koniec XVIII w. był Andrzej Mokronoski, najwybitniejszy przedstawiciel swojego rodu. Andrzej Mokronoski, poprzez małżeństwo z Izabellą z Poniatowskich Braniecką stał się szwagrem króla Stanisława Augusta i jednocześnie czołową postacią życia towarzyskiego czasów stanisławowskich. Był także masonem. W związku z tym w Jordanowicach często bywali jego bracia z loży i sam król. Po śmierci Andrzeja właścicielem majątku został Antoni Mokronoski, brat Andrzeja.

Trzeci rozbiór Polski w 1795 r. spowodował, że Grodzisk dostał się pod zabór pruski. Od 1798 r. Grodzisk wszedł w skład diecezji warszawskiej, a od 1818 r. archidiecezji warszawskiej. Do 1806 r. był częścią tzw. Prus Południowych. Na mocy dekretu z grudnia 1807 r. Księstwo Warszawskie podzielono na 6 departamentów. Departament warszawski składał się z 12 powiatów, w tym błońskiego z Grodziskiem. Po upadku Powstania Listopadowego i zlikwidowaniu odrębności Królestwa Polskiego w 1837 r. województwa zamieniono na gubernie.
W latach 40. XIX w. dziedzicem Jordanowic został Ewaryst Mokronoski. Za jego życia 14 czerwca 1845 r. otwarto w Grodzisku pierwszy odcinek Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej. Mokronoski sprzedawał drzewo na podkłady i budowę mostów wycinając stare lasy. Połączenie kolejowe Grodziska z Warszawą przyczyniło się do rozwoju miasta, które stało się celem wycieczek i miejscem rekreacji mieszkańców stolicy.

Po śmierci Ewarysta majątek przeszedł w ręce Antoniego Mokronoskiego, który w 1869 r. (lub według niektórych źródeł w 1865 r.) sprzedał majątek Wolfowi Blansztejnowi, który z kolei odsprzedał go hrabiemu Henrykowi Skarbkowi. Hrabia Henryk Skarbek był synem wybitnego publicysty i historyka, zajmującego się m.in. dziejami Księstwa Warszawskiego, a także znanym filantropem. Przyczynił się do rozwoju miasta i był m.in. prezesem nadzoru kościelnego przy kościele św. Anny.

W 1881 r. uruchomiono w Grodzisku pierwszą fabrykę. Od tego momentu miasto zaczęło się stawać także ośrodkiem przemysłowym. Założono przedsiębiorstwa przemysłowe branży spożywczej (fabryka octu, młyny) i lekkiej (fabryki: trykotarzu, przerobu lnu), chemicznej i farmaceutycznej.
Po śmierci hrabiego Henryka Skarbka dobra znacznie uszczuplone przez parcelację od jego córek odkupił w 1911 r. Józef Jamiołkowski.

W 1920 r. Józef Jamiołkowski sprzedał majątek wraz z dworem Piotrowi Smoleńskiemu. W 1921 r. miasto liczyło 11.254, a w 1939 r. - 18.823 mieszkańców.
W 1927 r. Grodzisk zyskał dodatkowe połączenie z Warszawą drugą linią kolejową (Elektryczna Kolej Dojazdowa - obecnie WKD). Do największych grodziskich przedsiębiorstw należały wówczas Zakłady „Słoń", produkujące materiały ścierne oraz Zakłady Chemiczne „Grodzisk" - obecna Polfa (Gedeon Richter).
W 1928 r. miasto Grodzisk otrzymało obecną nazwę Grodzisk Mazowiecki.
W trakcie II wojny światowej Grodzisk znalazł się pod okupacją niemiecką. Podczas okupacji wywieziono i wymordowano mieszkającą w Grodzisku ludność żydowską. Od 6 sierpnia do października 1944 r. istniał obóz przejściowy dla ludności cywilnej ewakuowanej z Warszawy. W obozie przebywało łącznie około 4 tys. osób. W 1945 r. w czasie rosyjskiego nalotu na miasto zginęło około 300 cywilów.
Na mocy reformy administracyjnej z 1 stycznia 1999 r. Grodzisk Mazowiecki stał się miastem powiatowym.
Położenie geograficzne i administracyjne:
- do XVIII w. Królestwo Polskie, Ziemia Rawska, województwo rawskie
- 1795-1807 Prusy
- 1807-1815 Księstwo Warszawskie
- 1815-1918 Rosja (Królestwo Polskie), powiat błoński
- 1918-1939 Polska, województwo warszawskie, powiat błoński z siedzibą w Grodzisku
- 1939-1945 Niemcy (III Rzesza), Generalne Gubernatorstwo, dystrykt warszawski, powiat błoński z siedzibą w Grodzisku
- 1945-1998 województwo warszawskie
- od 1999 województwo mazowieckie, powiat grodziski
Źródła:
- Cabanowski M. 1998, Domy i ludzie, Grodzisk Mazowiecki
- Cabanowski M. 1999, Domy i ludzie cz.2, Grodzisk Mazowiecki
- Cabanowski M. 2000, Gawędy o Grodzisku, Grodzisk Mazowiecki
- Cabanowski M. 2001, Grodziszczanie, Podkowa Leśna
- Cabanowski M. 1996, Mój Grodzisk, Grodzisk Mazowiecki, 1996
- Cabanowski M. 1996, Opowieści o Kościołach dawnego dekanatu Grodziskiego, Grodzisk Mazowiecki
- Dzieje Grodziska Mazowieckiego pod red. Józefa Kazimierskiego, Warszawa, 1989
- Grodzisk Mazowiecki i Ziemia Grodziska na drogach rozwoju XIX-XX w. pod red. Arkadiusza Kołodziejczyka i Andrzeja Stawarza, Grodzisk Mazowiecki, 2001
- Gminna ewidencja zabytków Miasta i Gminy Grodzisk Mazowiecki - przygotowany przez WGS84 Polska Sp. z o.o. zgodnie z umową z 31.03.2008 r.
- Herz L. 1976, Grodzisk Mazowiecki i okolice", Warszawa
- Kwiatek J., Lijewski T., 1998, Leksykon miast polskich, MUZA S.A., Warszawa s. 215-216
- Kwiczak M. 2003, Grodzisk Mazowiecki: historia, kultura, turystyka, Bydgoszcz
- Miasta polskie w tysiącleciu, t. 2, Zakład Narodowy imienia Ossolińskich, Wrocław-Warszawa-Kraków 1967, s. 469-470;
- Sześćdziesiąt cztery miasta województwa warszawskiego. Notatki Płockie 12/2-44, 2-57, 1967 r.
- Szymaska-Ran B. 2006, Powiat grodziski: od rzemiosła do przemysłu, Bydgoszcz
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Komentarze i uwagi - mile widziane.