Grodziska Kuczka

Na tyłach kamienicy przy ulicy 11 listopada zachowała się konstrkcja, która najprawdopodobniej pełniła funkcję kuczki. Ta jedna z charakterystycznych pamiątek po żydowskich mieszkańcach miasta jest widoczna od strony ulicy ks. Bojanka.

Kuczka inaczej Sukka (hebr. סוכות) to budowla rytualna mająca postać szałasu lub w naszym klimacie częściej altanki, czy zabudowanego balkonu. Kuczka była wykorzystywany w czasie święta Sukkot, czyli Święta Szałasów w Polsce zwanego świętem kuczek. Miało ono upamiętnić warunki w jakich mieszkali Żydzi podczas wędrówki z Egiptu. Według tradycji, sukka jest strukturą składającą się z trzech ścian o wysokości co najmniej trzy metry i dachu wykonanego z ekologicznego materiału, który został odłączony od ziemi. Całość lub część dachu powinna być otwarta do nieba (lub powinna mieć możliwość otwarcia dachu) ponieważ tylko część, która znajduje się pod niebem jest koszerna. Szałasy przystraja się owocami z Izraela. Suka może być zbudowany na ziemi lub na otwartej werandzie lub balkonie. W naszym klimacie oraz ze względu na ograniczoną powierzchnię dostępną w miastach kuczki budowane były na balkonach, a dach był podnoszony lub uchylany. 
Ortodoksyjni Żydzi przebywają w kuczkach przez cały czas trwania święta; modlą się, śpią, biesiadują.

Do niedawna inna kuczka istniała także na tyłach kamienicy przy ul. Sienkiewicza, należącej w przeszłości do rodziny Neuhausów. Jednak została ona rozebrana podczas prac remontowych.

Żródło: Sukka (wikipedia.org)

Powiązane posty: Sztetl Grodzisk, Cmentarz Żydowski, Sklep "U Żyda"

2 komentarze:

  1. Dokładnie rzecz ujmując, nie jest to kuczka, ale budowla, która mogła pełnić przed 1939 r. taką funkcję i zatraciła swój rytualny charakter w wyniku prac adaptacyjnych (autorstwa późniejszych mieszkańców). Tego rodzaju "balkoników" było w Grodzisku sporo, jedne z najciekawszych znajdowały się na tyłach kamienic przy ul. Sienkiewicza (od strony płn.).

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Rzeczywiście ten obiekt różni się od klasycznych i często bardzo zdobnych kuczek, jakie można zobaczyć chociażby w Łodzi. Faktem też jest, że 100% pewności, iż jest pozostałość po kuczce też nie ma. Nie mniej jest to w tej chwili jedyny obiekt w GM, który najprawdopodobniej pełnił funkcję szałasu podczas święta Sukkot. Dziękuję za komentarz.

      Usuń

Komentarze i uwagi - mile widziane.